Kurs skierowany jest do osób, które posiadają, co najmniej wykształcenie średnie. Celem programu kształcenia jest przekazanie niezbędnej wiedzy do nabycia kompetencji zawodowych w zakresie działania i stosowania ziół w profilaktyce oraz leczeniu w ramach profesjonalnej opieki medycznej i samoopieki zdrowotnej w oparciu o „The WHO Traditional Medicine Strategy 2014–2023” oraz Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 7.08.2014 r. w sprawie Klasyfikacji Zawodów i Specjalności na potrzeby rynku pracy oraz zakresu jej stosowania, jako Zielarz – Fitoterapeuta, kod zawodu 323012, zakwalifikowany do grupy 32, to jest średniego personelu do spraw zdrowia. Ponadto kurs nadaje kwalifikacje do wydawania produktów leczniczych w sklepach zielarsko-medycznych, zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 2 lutego 2009 r. (Dz. U. 2009, Nr 21, poz. 118). Zajęcia poprowadzą wykładowcy uniwersyteccy oraz lekarze specjaliści w dziedzinie ziołolecznictwa. Kurs kończy się egzaminem i uczestnicy otrzymują certyfikat wraz z opisem treści programowej w języku polskim oraz angielskim.
1. Dane identyfikacyjne zawodu (wg Klasyfikacji zawodów i specjalności)
1.1. Nazwa i kod zawodu:
Zielarz-fitoterapeuta 323012
1.2. W Międzynarodowym Standardzie Klasyfikacji Zawodów ISCO-08 odpowiada grupie:
3230 Traditional and complementary medicine associate professionals.
2. Opis zawodu
2.1. Synteza zawodu
Zielarz-fitoterapeuta pozyskuje, przechowuje i sprzedaje zioła i rośliny lecznicze , wyroby zielarskie, wyroby kosmetyczne oparte na ziołach oraz suplementy diety. Doradza i stosuje w celach terapeutycznych zioła stosowane w medycynie naturalnej; podejmuje terapie uzupełniające lub alternatywne.
2.2. Opis pracy i sposobu jej wykonywania
Zielarz-fitoterapeuta wykorzystuje wiedzę z zakresu farmakognozji, botaniki, dietetyki i suplementacji. Pozyskuje, przechowuje i sprzedaje zioła, wyroby zielarskie, kosmetyczne oraz suplementy diety. We współpracy z farmaceutami i lekarzami określa dawkowanie preparatów sporządzonych z ziół, zna wskazania oraz przeciwwskazania ich zastosowań oraz interakcje z produktami leczniczymi. Zna działanie substancji czynnych w leczeniu, takich jak: alkaloidy, saponiny, olejki eteryczne, gorczyce, garbniki, śluzy, flawonoidy i inne.
Zawód zielarz-fitoterapeuta wymaga dobrej orientacji w obszarach powiązanych z medycyną, dietetyką i suplementacją, a także w wynikach najnowszych badań w zakresie ziołolecznictwa, diagnozy i leczenia.
2.3. Miejscem pracy zielarza-fitoterapeuty jest m.in.:
– gabinet terapeutyczny,
– placówka leczenia uzdrowiskowego,
– drogeria lub sklep zielarsko-medyczny,
– zakład produkcyjny,
– placówka oświatowa,
– stowarzyszenie,
– ośrodek kultury i profilaktyki zdrowia,
– placówka badawcza.
Podstawowym miejscem pracy jest gabinet zielarski, który spełnia warunki bezpieczeństwa, ergonomii pracy, sanitarno-epidemiologiczne, estetyki i poziomu obsługi pacjentów.
ZARYS PROGRAMOWY
● Wprowadzenie do ziołolecznictwa
● Lek pochodzenia roślinnego a suplement diety
● Ziołolecznictwo w gastroenterologii
● Ziołolecznictwo w hematologii i kardiologii
● Ziołolecznictwo w nefrologii
● Ziołolecznictwo w ginekologii i położnictwie
● Ziołolecznictwo w endokrynologii i chorobach metabolicznych
● Ziołolecznictwo w pediatrii
● Ziołolecznictwo w alergologii
● Ziołolecznictwo w pulmonologii
● Ziołolecznictwo w dermatologii oraz w leczeniu trudno gojących się ran
● Ziołolecznictwo w reumatologii
● Ziołolecznictwo w geriatrii
● Ziołolecznictwo w okulistyce
● Ziołolecznictwo w onkologii
● Ziołolecznictwo w psychiatrii
● Aromaterapia
● Apiterapia
● Pierwsza pomoc w nagłych wypadkach
● Zagadnienia prawne dotyczące ziołolecznictwa oraz pozaaptecznego obrotu produktami leczniczymi
Rekrutacja na kurs zawodowy „Zielarz-Fitoterapeuta” odbywa się w systemie elektronicznym poprzez stronę internetową: https://www.wsth.pl/studia-podyplomowe/ oraz trwa do 19 lutego 2021 roku.
Decyzja o przyjęciu na kurs zostanie wysyłana drogą mailową po zakończeniu rekrutacji do 25 lutego 2021 r.
Minimalna liczba miejsc na kurs, to 30 osób, która warunkuje uruchomienie studiów. Niezbędne dokumenty w ramach rekrutacji:
1. Kserokopia ukończenia szkoły średniej (oryginał do wglądu)
2. Dowód opłaty wpisowej w wysokości 100
3. Podpisana umowa edukacyjna pobrana w e-rekrutacji oraz Regulamin kursu
Tryb i czas trwania nauki: Kurs w trybie niestacjonarnym – hybrydowym odbywają się w niedziele (zazwyczaj w godz. 8.30-18.00), dwa lub trzy razy w miesiącu. II semestry – zajęcia w ilości 200 godzin realizowane są poprzez wykłady, seminaria oraz ćwiczenia.
Warunki ukończenia kursu:
Warunkiem ukończenia kursu jest uczestniczenie w wykładach, seminariach i ćwiczeniach (obowiązkowy udział w 90% zajęć), uzyskanie zaliczeń z objętych programem nauczania zajęć oraz zdanie egzaminu końcowego.
Opłaty:
Koszt opłaty rekrutacyjnej 100 zł płatne przy rekrutacji. Opłata nie podlega zwrotowi w przypadku niepodjęcia kursu, bądź zrezygnowania z ich kontynuacji.
Koszt uczestnictwa w kursie zawodowym: „Zielarz-Fitoterapeuta” wynosi 4000 zł, z możliwością wniesienia opłaty w dwóch równych ratach: